Лидерот во Бундеслигата, Баерн Минхен има пеколно гостување во Дортмунд кај Борусија која ја брка шампионакста круна.

Баерн има четири бода предност  во однос на „милионерите“ и во Дортмунд сака да остане непоразен.

Во почетниот состав на Баерн Минхен ќе играат Левандовски, Милер, Горецка, Гнабри, Боатенг, Нојер….Средбата започнува од 18-30 часот.