Проблемите на позицијата лев бек, Валверде ќе ги решава со ангажманот на младиот Жуниор Фирпо. Дефанзивецот на Бетис од денеска е ново засилување на Барселона откако потпиша договор од јуни 2024 година.

Бетис од трансферот заработи 18 милиони евра а во зависност од успесите на Фирпо во следните две сезони може да добие уште 12 милиони евра.

 

View this post on Instagram

 

👋 Welcome @juniorfirpo3! 🇩🇴 Bienvenido! Benvingut! #ReadyToColor 🔵🔴

A post shared by FC Barcelona (@fcbarcelona) on