Барселона и Еспањол играат без голови по првиот дел, Меси и останатите од прескапиот тим  во првите 45 минути не упатија ни еден прецизен удар по голот на противникот.

Статистиката од првото полувреме, покажува дека Барселона не упати ниту еден директен удар по голот на Еспањол, затоа и нема предност.