Герет Бејл е во почетниот состав на Велс за денешниот натпревар против Унгарија во осмото коло од групата Е.

Бејл кој на посчедните шест натпревари за „кралевите“ беше на листата повредени, настапи во победата на Велс против Азербејџан во саботата и доби 59 минути.

Шпанските медиуми тврдат дека Бејл лажел дека е повреден за да може да се подготви за овој клучен двомеч за неговата земја која грчевито се бори а пласман на ЕУРО 2020.