Чуварот на мрежата на Јувентус, Џанлуиџи Буфон од денеска е рекордер по бројот на настапи во Серија А.

Тој го надмина легендарниот Паоло Малдини со кого до мечот против Торино беше на делба на првото место. За Буфон денешниот дуел против  Торино  му е 648 натпревар во Серија А.