Соочувањето на Атлетик Билбао и на Атлетико Мадрид се очекува да го одбележи ова 28 коло во Ла лига, прво по паузата поради Ковид-19.

Домаќинот очекувано ќе истрча со најдобрите 11,  мало изненадување е што Де Маркос не доби шанса во почетниот тим.

Кај Атлетико Мадрид недостигаат Жоеа Феликс, Витоло и Вршаљко а на клупата остана Алваро Мората како и Лемар.