Борусија Дортмунд се соочи со мала криза во однос на повредени и недоволно подготвени фудбалери за денешното дерби против Шалке во продолжението од сезоната во Бундес лигата.

Паузата поради Ковид-19 заврши, време е за елитен фудбал во Германија, време е за дерби во 26 коло од Бундес лигата.

Ова е почетната 11 на Борусија каде немаше место за Азар и за Санчо.

За Шалке важен е камбекот на Раман и тоа што Тодибо е подготвен за настап од 1 минута.