Лионел Меси не се најде меѓу најдобрите во идеалниот тим за овогодинешното издание на Копа Америка.  Очекувано во најдобрата единаесетка има пет играчи од редовите на новиот шампион. Перу кој загуби во финалето од „кариоките“ со 3:1 го претставуваат двајца играчи.