Пелегрино Матаразо никако да се охрабри и да го постави Дарко Чурлинов во почетниот состав на Штудгард.

Македонскиот репрезентативец по трансферот од Келн се уште чека деби во новиот клуб каде по пристигнувањето единствено што доби е место на клупата за резерви против Хајденхајм, Ауе и против Бохум.

Штудгард денеска го дочекува Регензбург во натпревар од 23 коло во 2 Бундес лига.