Дарко Чурлинов по петти пат сезонава од клупата за резерви ќе чека шанса да настапи за Штутгарт, кој вечерва го пречекува Келн во воведното коло во Бундеслигата.

Чурлинов сезона се уште чека на својот дебитантски настап во германското првенство,откако претходно настапи за својот клуб во германскиот куп.

Штутгарт по воведниот пораз од Херта влезе во форма и има скор од две победи и едно реми на последните три натпревари.