Селекторот на Хрватска, Златко Далиќ повика 23 играчи за престојниот двомеч во септември од квалификациите за пласман на Европското фудбалско првенство во 2020 година.

Крилото, Мишлав Оршиќ од Динамо Загреб е единствената промена во изборот на Далиќ во однос на предходниот собир.

Хрватска на 6 август ќе и гостува на Словачка во Трнава а на 9 следниот месец ќе игра во Баку против Азербејџан.