Поранешниот италјански репрезентативец и „икона“ на Рома, Даниеле Де Роси ќе биде нов тренер на Фиорентина.

Де Роси „виолетовите“ ќе ги превземе од следната сезона, а ова за него ќе биде прва тренерска работа, откако пред само неколку месеци играчката кариера ја заврши во дресот на Бока Јуниорс.

За селекцијата на „аѕурите“ одигра 117.натпревари, а во 2006. година стана светски првак со оваа репрезентација.