Барселона е домаќин на Борусија Дортмунд во дербито на 5 коло од Ф конкуренцијата во Лигата на шампионите.

Валверде вечерва му дава шанса на Умтити во почетните 11 каде немаше место за Гризман, Дембеле заедно со Меси и Суарез го сочинуваат напаѓачкото трио.

Кај гостите од Германија, Фавре реши да напрарави неколку измени па Гетце, Азар и Санчо ќе ја чекаат својата шанса од клупата за резерви.