Со ждрепка во Нион  одредени полуфиналните двојки во елитниот дел од Лигата на нации, Италија се среќава со Шапнија,  додека Белгија и Франција ја сочинуваат втората двојка.

Полуфиналните натпревари ќе се играат на 6 и 7 октомври 2021 година на стадионите во Милано и Торино, финалето за титулата шампион на 10 октомври.