Паоло Дибала ја одбил понудата да потпише за Тотенхем во фото финишот на предониот рок. Ова го тврди Рики Скас, новинар „фриленсер“  кој известува за трансферите од Англија  и Италија.

Според Сакс, Дибала одбил годишна плата од 10-12 милиони евра, Аргентинецот им ја расипа зделката на Јувентус  и Јунајтед за Ромелу Лукаку кој прејде во Интер.