Поранешниот репрезентативец на Брегот на Слоновата Коска, Дидие Дрогба е еден од четворицата кандидати за претседател на фудбалската федерација на оваа земја.

Дрогба ја поднесе неговата кандидатура за изборите кои ќе се одржат во следниот месец.

Легендатата на Челси најави дека очекува да победи на изборите и да донесе позитивни промени во неговата земја.