Келн е домаќин на Борусија Дортмунд во воведниот натпревар од 2 коло во Бундес лигата. Нашиот репрезентативец, Дарко Чурлинов не е дел од составот на домаќините поради повреда.

Гостите од Дортмунд во денешниот дуел ќе влезат без калкулации, единствено поради повреда не е во комбинација Гуереро.