Фанатик тврди дека Фенербахче е пред одлука да го продаде македонскиот „дијамнт“ Елиф Елмас на Атлетико Мадрид кој понудил 14 милиони евра  и Хрватот Никола  Калиниќ .

За Елмас е заинтересиран и  Наполи но засега гигантот од Италија финансиски заостанува зад Атлетико. Фенербахче е во финасиски проблеми , мора брзо да реши дали ќе прифати дел од понудите за Елмас.

Покрај Атлетико тврди „Фанатик“  за Елмас се заинтересирани, Интер, Тотенхем, Севиља , Дортмунд и Наполи.