Елиф Елмас и официјално е нов играч на Наполи, тоа привлече огромно внимание во Италија, нашиот репрезентатовец се најде на ансловните страни на сите весници и портали на „чизмата“.

Престижната „Газета Дело Спорт“ еден од најстарите спортски вресници во Европа го стави Елмас на насловната страна на веб изданието, исто е на остантите весници и веб портали.

Елмас е главна вест на трансфер пазарот во Италија, првиот меч за Наполи можно е да  го одигра против Ливерпул на 28 јули, натпревар од пријателски карактер во рамки на подготовките за новата сезона.