Наполи го пречекува Емполи во Купот на Италија, тимот од Неапол е голем фаворит за прогрес во следната рунда, средбата започнува од 17-45 часот.

Елиф Елмас добива шанса за настап во првиот тим кај Наполи, по подолго време е меѓу стартните единаесет.