Феран Торес од Валенсија се пресели во Манчестер, ги заслили „граѓаните“ кои со 20-годишниот Шпанец потпишаа петгодишен договор.

Во досегашната кариера Торес настапуваше само за Валенсија, доаѓа во Сити на инсистирање на Пеп Гвардиола, тој е челн на младата репрезентација на Шпанија.