Холанѓанецот Френки Де Јонг ја доби наградата за најдобар играч од средниот ред во Лигата на шампионите за минатата натпреварувачка сезона.

Де Јонг е нов играч на Барселона но со Ајакс беше извонреден во ланското издание во фудбалската елита. Во Барселона дојде за сума од 75 милиони евра.

Холанѓанецот има 22 години, кај Барселона го сметаат за еден од најдобрите креативци во светот.