Филипе Кутињо одлучи заедно со неговата сопруга и ќерките да ја почуствува магијата на фестивалот „Октоберфест“ непосредно по поразот од Хофенхајм во Бундеслигата.

Кутињо на традиционалниот фестивал во Минхен се дружеше со дел од неговите соиграчи на Баерн Минхен, Коман, Гнабри, Милер и Горецка.