Вардар е есенски шампион, на дербито во Скопје денеска одигра нерешено со Шкендија 2-2, со освоениот бод тимот од Скопје ја потврди лидерската позиција на табелата.

Голманот на Вардар, Филип Гачевски на фејсбук со провокација за Шкендија.

„Во Скопје е топло, моментално +8, во Тетово е ладно -8, ќе мора да си набават што повеќе дрва  за зимово да не им е ладно“ – напиша меѓу другото Гачевски.