Интер му гостува на Беневенто во заостанатиот натпревар од 1 коло во Серија А.

Антонио Конте одлучи во почетниот состав да ги повика новите засилувања, Коларов, Видал и Хакими а изненадувачи во него имаше место и за Сенси.

Кај гостите изнедување е отсуството на Фалки кој остана на клупата за резерви.