21 годишниот Ерлинг Халанд поради повреда не настапи на последните три меча за Борусија Дортмунд, а ги пропушти и настапите за репрезентацијата на Норвешка.

Од германскиот клуб тврдат дека состојбата на Халанд била загрижувачка и дека со мачел правилно да оди.

По десетина дена состојба на Халанд е многу подобра, посебно откако паузата за репрезентативни настапи ја искористи да отпатува во Марбеља. Таму работеше на опоравување и ги воодушеви фановите со фотографија на Инстаграм.

Пример за Халанд е Кристијано Роналдо, па многу време минува во теретана. Фановите во коментари му говорат дека изгледа како терминатор и дека е подобар од Роналдо.

На таа фотографија Халанд доби повеќе од 2 и пол милиони лајкови.