Актуелниот првак на Италија, Интер денеска гостува во Рим кај Лацио во дербито на 8 коло во Серија А.

Поранешниот тренер на лацијалите, сега преводник на Интер, Инзаги реши да верува на стандардните од досегашниот тек од сезоната.

Лацио во нападот оди со тројката Имобиле, Педро и Андерсон.