Беневенто на Пипо Инзаги се врати во Серија А, голем успех за младиот тренер и клубот кои обезбедија место во елитата на Италија.

Инзаги е пресреќен што се враќа во Серија А, секако тренер со Беневенто. Клубот не чекаше многу и го донесе францускиот репрезентативец Лоик Реми.

Реми во Беневенто дојде како слободен играч од Лил.