Иван Шапониќ и официјално е нов играч на Атлетико Мадрид, доаѓа од Бенфика во Атлетико Мадрид, минатата сезона играше во Белгија кај екипата на Цулте Варегем како позајмен играч .

Шапониќ е прв Србин по Матеја Кежман по пауза од 14 години кој ќе игра за Атлетико, кариерата ја започна во Партизан, потоа се пресели во Бенфика. Член е на репрезентацијата на Србија до 21 година со која настапи на Европското првенство летово во Италија.