Јирген Клоп продолжува да го води Ливерпул од коло во коло до нови рекорди, а ваквите перформанси на „црвените“ го издигнаа Германецот како најдобар менаџер во Премиер лигата.

Клоп за најдобар менаџер е избран за месец јануари.

Клоп по петти пат оваа сезона ја добива оваа награда, а единствен тренер на кого му успеа да му ја земе оваа награда сезонава е Франк Лампард, кој беше избран за најдобар во месец октормври.