Манчестер јунајтед го израмни најлошиот старт во клупската историја на домашен терен од сезоната 1972/73 кога не успеа да запише победа на првите три средби на „Олд Трафорд“.

Јунајтед во саботата одигра бзе голови  во дербито против Челзи, што беше трет натпревар на домашен терен во кој тимот на Оле Солскјер остана без триумф.

Претходно, Јунјатед доживеа два убедливи порази, 3-1 од Кристал Палас, и 6-1 против Тотенхем.