Вечерва се игра големото дерби во калчо лигата, Јувентус го пречекува Милан, средба на која „старата дама“ бара победа за враќање на врвот на табелата.

Милан ево сериозна резултатска криза, има само една победа на последните четири средби и против шампионот бара можност да се врати на победничките патеки.