Италијанските медиуми најавија а островски продолжија со шпекулациите поврзани со евентуалниот трансфер на Сами Кедира од Јувентус во Арсенал.

Поранешниот репрезентативец на Германија е во потрага по нов клуб откако Сари му најавил дека не го планира во првиот тим на „старата дама“.

Кедира денеска се појавил во Лондон, конкрентно на стадионот на Арсенал а според последните информации попладнево ќе одржи состанок со челниците на Арсенал и со неговиот агент околу можната преселба во екипата на Унаи Емери.

Кедира покрај од Арсенал понуда за трансфер има и од ПСЖ, Баерн Минхен и од Валенсија.