Кире Марковски по втор пат во кариерата ќе игра во Чешка откако ја прифати понудата од Карвина.

Марковски кој се прослави во Работнички а потоа беше дел од ЕП У21 во Полска со Македонија одлучи дека понудата од Карвина е најдобрата која ја има.

„Карвина е одличен клуб со прекрасен стадион. Мислам дека чешкото првенство е исклучително силно и има голем потенцијал. Мислам дека ова е најдобрата одлука за мене, да бидам дел од Карвина.“ – изјави Марковски.

Марковски последно настапуваше за кипарски АЕЛ Лимасол со кој го раскина договорот.