Арсенал вечерва ќе истрча против Бенфика со една цел, победа и пласман во осминафиналето од Лига Европа, иако за ова доволно му е и реми без голови.

Александре Лаказет за денеска има нови копачки, на кои основниот мотив се „Мињоните“, од популарниот анимиран филм „Одвратниот Јас“.

На копачките го има и слоганот  „Верувај во Процесот“ кој е заштитен знак за НБА тимот, Филаделфија.