Легендарниот фудбалер Патрик Клајверт е назначен за директор на „Ла Масија“, нпознатата фудбалска академија.

Со Барселона 43 годипниот Холанѓанец потпиша двегодишен договор.

Во клубот, како играч тој помина шест години, одигра 308 натпревари и постигна 145 голови.

„Се радувам на новата ера и новиот предизвик, а тоа е Барса да ја задржам на врвот во светскиот фудбал.“ – истакна Клајверт.