Јирген Клоп конечно го доби Тиаго Алкантара во составот, Германецот инсистираше да го има овој играч во средниот ред, го плати 36 милиони фунти.

Анализата вели дека Клоп сега има две опции со Алкантара во тактичкиот дел на Ливерпул, може да игра 4-5-1 или 4-3-3…

Алкантара ќе го има во составот и во двете комбиации, според желбата на Клоп на различни позиции, за посилен и подобар Ливерпул во новата сезона во која ја брани титулата во Премиерлигата.