Актуелниот Европски фудбалски шампион во оваа сезона повремено ќе го гледаме и во црна комбинација.

„Њу Баланс“ го пушти во продажба новиот дрес на екипата од „Енфилд“ а дизајнот се поврзува со успесите на тимот од 1974 година до 1983 година.

Навивачите на Ливерпул на социјалните мрежи се со поделено мислење, за едни новиот дрес е одличен за други неразбирливо темен.