Селта Виго и Леванте го отвораат 34 коло во Ла Лига, дуел кој се игра во вечерниот термин од 21 часот, двете екипи се на средината на табелата.

Енис Барди според „Марка“ е најавен во почетниот тим на Леванте, екипата е на 12 позиција со 38 бода, има 8 повеќе од Елче кој е 18 ти на првенствената табела, е место кое носи пласман ранг надоле.

Македонскиот репрезентативец, Енис Барди според најавите од Шпанија тргнува од првата минута на мечот.