Ливерпул ги започна подготовките, Јирген Клоп тргна во одбрана на титулата, атмосферата на првиот тренинг извонредна кај шампионот.

На првиот трениг кај Ливерпул се појави Костас Цимикас, фудбалерот од Грција потпиша ова лето од Олимпијакос.

Покрај Цимикас, на првиот тренинг беа и Грујиќ кој се врати од позајмица кај Херта и Филипс, тој беше во Штутгарт како позајмен играч…

Ливерпул примарна цела сезонава има да ја одбрани титулата, тоа го очекуваат и навивачите.