Со вчерашната победа во Супер Купот, Ливерпул го обезбеди и првото местото на Топ 5 листа најтрофејни клубови од Англија.

Вчерашниот трофеј на Ливерпул е запишан како 43-ти на клубот, па клубот со оваа бројка го надмина вечниот ривал Манчестер Јунајтед и се позиционираше на врвот на табелата.

Јунајтед останува на 42. трофеи, па следуваат Арсенал со 30, Челзи со 24 и Астон Вила со 20 трофеи.