Ливерпул го пречекува Ајакс од 21 часот во групата Д, натпревар од Лигата на шампионите, двете екипи се во борба з апрвите две позиции на табелата.

Никој нема право на грешка, Ливерпул е фаворит, но Ајакс е пријатно изненадување во Лигата на шампионите.

На табелата во групата Д, Ливерпул е прв со 9 бода пред Ајакс и Аталанта кои имаат по 7, медиумите во Англија најавуваат дека со овие единаесет Клоп вечерва оди на победа.