Лука Јовиќ  и Реал Мадрид се разделија, Србинот до крајот на сезоната ќе настапува како позајмен игра во Ајнтрахт Франкфурт.

Србинот се „изгуби“ во Мадрид, не ја искористи шансата и се врати во клубот од каде што дојде  во редовите на „кралевите“.

Јовиќ за  Реал постигна само два гола а одигра вкупно 32 натпревари, во Ајнтрахт  се среќни што одново ќе го имаат 23-годшниот српски напаѓач во тимот а ќе го носи дресот со број 9.