Интер го победи Јувентус во големото дерби во Серија А, Ромелу Лукаку не се запиша во листата на стрлеците но беше еден од подобрите играчи во победничкиот тим,

Белгиецот со фото на твитер го „поздрави“ Јувентус, победата на Интер на „Дерби Д’Италија“ го одржува клубот од Милано во трката за титулата во калчо лигата.