Интер нов шампион на Италија, ја прекина доминацијата на Јувентус и конечно стигна до скудетото.

Ромелу Лукаку е еден од хероите на Интер во освојувањето на титулата, досега постигна 31 гол, има можност за уште, откако стигна до шампионската круна, објавена фотографија со пехарот во рака, во грб го гледаат играчите на Јувентус, ова ги изнервира навивачите на „старата дама“.