Мајорка му гостува на Еибар во Ла Лига без Александар Трајковски во составот, македонскиот репрезентативец не ниту меѓу резервите за овој натпревар кој започнува од 13 часот.

Трајковски веќе подолго време не добива шанса за настап кај  Мајорка која се бори за опстанок во Ла Лига.

Мајорка е на 18 место на табелата, Еибар е на 16. позиција на табелата, ова е дерби за опстанок во 27 коло во Шпанија.