Мајорка ја пречекува Валенсија од 12 часот, официјалниот состав е објавен, Александар Трајковски не е ниту меѓу резервните играчи.

Мајорка е во опсансата зона, се наоѓа на 18 место на табелата, Валенсија е на 7. место и во зоната да напаѓа позиција за пласман во Лигата на шампионите.

Валенсија на последниот натпревар загуби од Реал Мадрид, екипата на Мајорка запиа пораз од  Гранада.