Александар Трајковски се соочува со статусот „резерва“ во екипата на Мајорка на последните три натпревари во Ла Лига. Ова го најавивме денеска откако медиумите од Шпанија прогнозираа состав без популарниот Алекс во составот на Висенте Морено.

Откако не доби ниту една минута против Атлетико Билбао и против Гетафе, Трајковски не е дел од почетниот состав ни за денешниот дуел со Атлетико Мадрид.

Висенте Морено денеска одлучи предност да му даде на млаиот Кубо во однос на сметка на нашиот репрезентативец.

Диего Симеоне за гостувањето кај Мајорка се одлучи за следните единаесет: