Калид Абдул Басит и официјално го комплетираше трансферот од Македонија ЃП во Есперанс од Тунис.

Интернационалецот од Гана имаше одлична полусезона за „Лавивите“ на 14 натпревари постигна сум голови и три асистенции.


Жикица Тасевски веќе ангажираше нов напаѓач во тимот, Самир Фазли е директната замена за Калид.