На денешен ден пред 33 години Манчестер Јунајтед за нов менаџер го назначи Сер Алекс Фергусон со кој „црвените ѓаволи“ и дефинитивно се етаблираа како едни од најголемите клубови во светот.

#OnThisDay in 1986, Sir Alex Ferguson was appointed as the manager of Manchester United.

Gepostet von Manchester United am Dienstag, 5. November 2019

Легендарниот Сер Алекс на „Олд Трафорд“ мина 27 рекордни години, а за тој период со Јунајтед 11 пати ја осовјуваше Премиер Лигата, имаше по две титули Европски првак и Светски клубски првак и еднаш беа победници на Супер Купот. Со овие бројки Шкотот ќе остане запаметен веројатно како најдобриот тренер во историјата на фудбалот.